Milá zákaznice, milý zákazníku,
velmi nás těší, že jste se rozhodl/a koupit šperk nebo dárek na našich webových stránkách. Věříme, že s ním budete spokojen/a a že se stane Vaším oblíbeným doplňkem ke každodenním činnostem.
Aby Vám šperk sloužil dlouhou dobu a měl/a jste z něho potěšení co možná nejdéle, je potřeba pro udržení hezkého vzhledu dodržovat níže popsané zásady:
1. Používat šperk jen k účelu, ke kterému je určen, například zda je určen pro denní nošení, nebo pro nárazové společenské příležitosti,
2. Je třeba pečlivě zvolit nejen účel a četnost užití, ale velikost, délku, hmotnost, druh kovu, povrchovou úpravu a také uzavírání, které je pro Vás nejvhodnější,
3. Po každém užití je vhodné otřít šperk jemným hadříkem tak, aby nedošlo k zatržení a uložit ho na své místo, tedy do krabičky, šperkovnice nebo jiného místa, kde se šperk nedotýká o jiný, především o kovový šperk, kdy může dojít k poškrábání. Některé šperky jsou měkké, převážně ty duté, je vhodné je na noc odložit, aby se nepromáčkly. Šperkům prospívá sucho, tma a pokojová teplota,
4. Každý šperk má své limity pro působení tlaku, ohybu, tahu nebo zkrutu, jsou vyrobeny různými technologickými postupy, je tedy třeba k nim přistupovat jako ke křehké věci, která má tendence při překročení těchto limitů změnit tvar a poškodit se. Je třeba brát ohled na hmotnost, tvar a konstrukci, a stejně tak na druh kovu a kamene. Zlato i stříbro, i ve slitině, jsou velmi měkké kovy a mohou se poškodit při sebemenším kontaktu s jiným hrubým povrchem, že i syntetické kameny, polodrahokamy a pravé kameny, sklo, perly, dřevo, korály a různé napodobeniny jsou křehké a je třeba se k nim chovat jemně,
5. Vadu materiálu můžeme vyloučit u šperků ze slitin drahých kovů, které jsou před nabídnutím zákazníkům vždy kontrolovány Puncovním úřadem podle puncovních předpisů ve státní zkušebně. Šperky nad určitý váhový limit jsou opatřeny ryzostní, puncovní a výrobní značkou, která zaručuje složení slitiny a ryzost,
6. Za vadu výrobku nelze považovat poškození šperku způsobené uživatelem, i když se jednalo o neúmyslné nebo nevědomé poškození, jako jsou oděrky, rýhy, promáčkliny, přetržení, překroucení, odlomení části, stržení závitu, vyražení nebo odlomení kamenů či perel, praskliny, skvrny apod. Na ně se nevztahují zákonné záruční podmínky.
Šperky nemají být používány ve chvíli, kdy je velká pravděpodobnost jejich poškození nebo většího opotřebení, zejména:
- při vykonávání hrubší manuální nebo špinavé činnosti (práce v domácnosti, na zahradě, při stavebních úpravách),
- při kontaktu s chemikáliemi, které by mohly narušit povrch šperků nebo změnit jejich barvu (domácí úklid, mytí nádobí, mytí auta apod.),
- při koupání ve vodě, šperkům vadí mořská voda, chlorovaná voda, sauna i termální koupele,
- při sportu, šperkům vadí tělesný pot, jsou vystaveny zašpinění a mechanickému poškození,
- při použití kosmetických přípravků, parfému, léčebných mastí, sprejů, barvě při barvení vlasů apod.,
- při spaní.
Obecně, šperky je vhodné nasazovat až po oblékání a po aplikaci kosmetických přípravků (minimálně 10 minut po aplikaci).
Kožené, textilní a lepené komponenty nesmí vůbec přijít do styku s vodou a vlhkostí.
Je třeba chránit před nárazem visací části šperku, kde jsou připevněny kameny, perly a jiné ozdoby.
Náchylné k mechanickému poškození jsou různé typy uzávěrů a zapínání i jejich části, jako např. karabiny, náušnicové dámské patenty, jazýčkové uzávěry, pérové kroužky, panty a další. Postupná ztráta pružnosti celozlatých uzávěrů není výrobní vadou, tyto uzávěry se mohou stát časem částečně nefunkčí, proto doporučujeme jednou za čas nechat komponent napružit u zlatníka.
Zčernání, nebo-li oxidace stříbrných šperků, i pozlacených, není výrobní vadou. Jedná se o přirozenou chemickou reakci způsobenou výskytem různých chemických sloučenin v ovzduší, třeba síry, a působením sloučenin obsaženým v lécích a kosmetických přípravcích, pracích a úklidových prostředcích a působením prašného prostředí. Šperk lze vyčistit přípravkem k tomu určeným.
Péče o jednotlivé druhy šperků:
- Stříbro: stříbrné šperky je třeba uchovávat v suchu v uzavřené krabičce, kde jsou chráněné před prachem, světlem a vlhkostí. Je možné je vyčistit jednoduchým způsobem použitím speciálního přípravku na stříbro, který je k dostání v drogerii.
- Zlato: zlaté šperky je třeba nevystavit chloru ve vodě, který může trvale změnit jeho barvu. Doporučujeme nosit samostatně, aby se šperk neodíral o jiný šperk na sousedním prsu nebo o další šperk na zápěstí, například šperk z oceli by mohl zlato nenávratně odřít. Zlato může časem ztratit lesk, který lze obnovit použitím čistící vaty s roztokem nebo bavlněným hadříkem. Skvrnky lze nechat odborně vyčistit u zlatníka. Šperky z bílého zlata jsou povrchově upraveny pokrytím vrstvy Rhodia, kterou je možné u zlatníka obnovit.
- Perly: perlové šperky je třeba uchovat v krabičce, každá perla zvlášť na měkkém povrchu v ochranném obalu. Perly jsou velmi choulostivé. Jsou měkké, proto je třeba je čistit měkkým vlhkým hadříkem. Nikdy nenamáčejte perlové šňůry. Perly nesmí být vystaveny ani vysokým teplotám. Nemají být v kontaktu s parfémy, make-upem a krémy. Lepené perly se mohou uvolnit, doporučujeme je pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zanést k odborníkovi k přelepení.
- Šperky s drahými kameny: doporučujeme skladovat odděleně, aby do sebe nenarážely. Drahé kameny nemají rádi vysoké teploty a nadměrné vystavení slunci, některé jsou citlivé na prudké změny teplot a určité chemické prostředky. Usazení kamenů je třeba kontrolovat, zda jsou dobře upevněny.
- Kožené doplňky, doplňky ze syntetické kůže a kaučuku: neměly by přijít do styku s vodou, ponechání doplňků ve vlhkém prostředí může materiál kroutit a poničit požadovaný tvar.
Obecně, u všech hodnotných šperků, doporučujeme jejich pravidelnou kontrolu a občas je nechat svěřit do profesionální péče zlatníka, který je pečlivě zkontroluje a vyčistí.
Záruční podmínky vyplývající z příslušných ustanovení zákonů č. 89/2012 Sb., Občanského zákoníku a č. 634/1992 Sb., O ochraně spotřebitele, oba v platném znění, a z Reklamačního řádu prodejce, se vztahují na vady výrobku, které vznikly v průběhu záruční doby prokazatelnou chybou výroby nebo skrytou vadou technologického postupu.
Záruční podmínky se nevztahují na vady šperků vzniklé v důsledku opotřebení a poškození způsobené obvyklým nebo nadměrným užíváním, jako je oxidace, povrchové poškrábání, otěr zlacení a rhodiování.